Alüminyum tel sektöründe, 1973 yılında başladığımız serüvenimizde yılmadan çalışarak bugünlere geldik.  Alüminyum tel inceltme ile başlayan işimize, 1990 yılında alüminyum tel imalatını başlatarak devam ettik. 500 tonluk ektrüzyon presiyle yıllık 1200 tonu aşkın kapasiteye ulaşmış bulunmaktayız.

Alüminyum tel imalatımızda; A/7, A/8 külçelerinden eritilip bilet dökülmektedir. Biyetler preste işlem gördükten sonra istenilen ölçüde 70 kg ya da 550 kg demir makara halinde filmaşın tel olarak alırız. Tüketiciye bu şekilde de sunulur. İsteğe ve kullanılacağı yere bağlı olarak değişiklikler gösterir.

Filmaşın telin, kalınlık ve inceliklerine göre veya istenilen ölçü haddelerden geçerek inceltilme işlemi yapılır. 20 mm’den 0.60 mm’ye kadar alüminyum soğuk hadde çekme makinalarında inceltildikten sonra tüketiciye sunulur.

Alüminyum telin kullanıldığı yerler ise çok geniş bir potansiyele sahiptir. Eloksal tesislerinde, perçim imalatı, alüminyum iletken enerji tellerinde, zincir bujiteri yapımında vb birçok alanda kullanılmaktadır.

Fabrikamız ve imalat 1600 m2 kapalı alanıyla Hadımköy Ömerli’dedir. Merkez ve soğuk hadde çekme inceltme işlemlerimiz için Topkapı Gümüşsuyu’nda hizmet vermekteyiz.

2. Ekstrüzyon presimizi de faliyete geçirmekteyiz. 850 tonluk ekstürüzyon presimizde alaşımlı teller, küçük çaplı profiller ve alüminyum boru imalatına da başlamış bulunmaktayız. Senelik minimum 1600 ton kapasiteyle çalışmayı sürdürüyoruz.

40 yılı aşkın süre içinde önem verdiğimiz şeyler; kalitemiz ve müşteri memnuniyetidir. Yeni presimizin devreye girmesiyle, alüminyum magnezyumlu alaşımlı teller, şişlik ve gaz boruları imalatına ağırlık vermeyi amaçlıyoruz.

45 YILDIR ZİRVEDE KALMAK TESADÜF DEĞİLDİR

MEHMET TEMİZ / MERTSAN ALM.YÖN.KUR.BŞK.